دکتر شریعتی

 

دکتر شریعتی انسان ها را به چهار گروه زیر دسته بندی کرده است  :

دسته اول ؛ آنانی که وقتی هستند هستند، وقتی که نیستند هم نیستند

عمده آدم‌ها حضورشان مبتنی به فیزیک است. تنها با لمس ابعاد جسمانی آن‌هاست که قابل فهم می‌شوند. بنابراین اینان تنها هویت جسمی دارند.

 دسته دوم ؛ آنانی که وقتی هستند نیستند، وقتی که نیستند هم نیستند

مردگانی متحرک در جهان. خود فروختگانی که هویت شان را به ازای چیزی فانی واگذاشته‌اند. بی‌شخصیت‌اند و بی‌اعتبار. هرگز به چشم نمی‌آیند. مرده و زنده‌شان یکی است.

دسته سوم ؛ آنانی که وقتی هستند هستند، وقتی که نیستند هم هستند

آدم‌های معتبر و با شخصیت. کسانی که در بودنشان سرشار از حضورند و در نبودنشان هم تاثیرشان را می‌گذارند. کسانی که همواره به خاطر ما می‌مانند. دوستشان داریم و برایشان ارزش و احترام قائلیم.

 دسته چهارم ؛ آنانی که وقتی هستند نیستند، وقتی که نیستند هستند

شگفت‌انگیزترین آدم‌ها در زمان بودشان چنان قدرتمند و با شکوه‌اند که ما نمی‌توانیم حضورشان را دریابیم، اما وقتی که از پیش ما می‌روند نرم نرم آهسته آهسته درک می‌کنیم. باز می‌شناسیم. می‌فهمیم که آنان چه بودند. چه می‌گفتند و چه می‌خواستند. ما همیشه عاشق این آدم‌ها هستیم. هزار حرف داریم برایشان. اما وقتی در برابرشان قرار می‌گیریم قفل بر زبانمان می‌زنند. اختیار از ما سلب می‌شود. سکوت می‌کنیم و غرقه در حضور آنان مست می‌شویم و درست در زمانی که می‌روند یادمان می‌آید که چه حرف‌ها داشتیم و نگفتیم. شاید تعداد این‌ها در زندگی هر کدام از ما به تعداد انگشتان دست هم نرسد.

 

/ 4 نظر / 8 بازدید
تینا

سلام عزیزم. ممنون به خاطر لطفتون. شما به من لطف دارید. هر چند من لیاقتشو ندارم. شما خودتون به این زیبایی می نویسید. با خوندن نوشته هاتون آدم ارامش میگیره و من خیلی خوشحالم که شخصیتی مثل شما به من توجه داشته باز هم ممنون.

سلام بهاره خانم یک نصیحت دارم برای شما:زندگی مثل یه جاده ست،یه جاده پرازمسافر... پراز راهنماهای خوب وعلائم راهنمایی... آهسته تر برانید... به پرتگاه نزدیک می شوید... با دنده ی سنگین برانید... خطر سقوط... 200متر تا مقصد بعدی... پیچ خطرناک... خدای مهربون اینهمه کمپهای راهنمایی وامداد توی جاده ی زندگی گذاشته،راهنماهای صادقی چون محمدآقا وعلی آقا وهزاران هزار راهشناس حرفه ای... یادمون باشه سرپیچها حواسمون جمع باشه،یادمون باشه موقع حرکت خوابمون نبره چون سقوطمون رو نمی فهمیم... اگه بروشورهای راهنماها روخوب بخونیم و مستقیم بریم و به هدف زیبایی که پیش رو داریم فکرکنیم به یه جاهای عجیب ودیدنی میرسیم امیدوارم به دردت خورده باشم یا علی[گل]

بهاره

مرسی از اینکه نظر گذاشتین اما بی نام و نشان از بوشهر!!!!!!!!

هانیه

آخی... مثل همه ی نوشته های دکتر شریعتی واقعا قشنگ بود مرسی از انتخاب خوبت